Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Międzynarodowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kielcach

piątek, 11 maja 2018 16:27 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Już po raz piętnasty w Kielcach odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Uroczystości rozpoczęła wspólna Msza święta w kieleckiej Katedrze. 

Eucharystii przewodniczył ks. biskup Marian Florczyk. Homilię wygłosił ks. dr Jan Jagiełka, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych. Kapłan podkreślał, że wobec Boga wszyscy jesteśmy równi. - U Pana Boga wszyscy są wielcy. Nie ma u Niego ludzi mniejszych i większych, wszyscy są bardzo ważni - mówił ks. dr Jagiełka.

Posłuchaj homilii:

Podczas rozmowy z mediami, ks. biskup Marian Florczyk apelował do społeczeństwa, by nie było obojętne na losy osób chorych i niepełnosprawnych. - Ważne, aby wyrobić  w sobie wrażliwość na ludzkie cierpienie. Warto to uczynić nawet dla samego siebie, bo nigdy nie wiadomo kiedy nas może dotknąć choroba czy ból. A kiedy pojawia się cierpienie i choroba, człowiekowi odchodzą siły i potrzebuje on innych. Nie zapominajmy o tym - prosił biskup.

I właśnie po to, by społeczeństwo uwrażliwiało się na  sytuację  osób niepełnosprawnych i chorych organizowane są takie wydarzenia. - Z roku na rok, podczas Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest nas coraz więcej. To co cieszy, to fakt, że społeczeństwo reaguje na nas bardzo pozytywnie, kiedy maszerujemy - ludzie machają do nas, uśmiechają się. I o to nam chodzi. Chcemy, żeby odbiór społeczeństwa był pozytywny, żeby ludzie byli świadomi tego, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy, że też chcą pracować, kochać i być szanowanymi - powiedziała  Joanna Błońska, wiceprzewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach.

Po Eucharystii uczestnicy przemaszerowali do Parku Miejskiego, gdzie odbył się piknik. Z niepełnosprawnymi i chorymi był w tym dniu m.in. Tomasz Zbróg, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego.  - Każdy z nas potrzebuje akceptacji, zwłaszcza osoby chore i niepełnosprawne.  Ja sam mam dziecko niepełnosprawne - z zespołem Downa, dlatego też w pełni utożsamiam się z tymi osobami i ich rodzinami. Cieszę się, że co roku możemy się wspólnie spotkać i pobyć razem. To jest bardzo ważne, bo wszyscy stanowimy jedno  społeczeństwo i wspieramy się nawzajem - powiedział radny.

O tym, jak ważne są takie uroczystości mówił także wiceprezydent Kielc - Andrzej Sygut. - Osoby niepełnosprawne i chore tak naprawdę edukują i wychowują nas zdrowych.  Pokazują, że wszyscy jesteśmy tacy sami, bo przecież nikt z nas nie jest  idealny i dlatego musimy  razem  solidarnie żyć - powiedział wiceprezydent.

Kolejne, ważne dla osób niepełnosprawnych i chorych odbędzie się w Masłowie 4 czerwca. Rozpocznie je Msza święta o godz. 11.

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij TUTAJ

 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO