Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

MIASTO

FOTO: Nowe mieszkania dla potrzebujących

wtorek, 09 września 2014 13:13 / Autor:

19 mieszkań aktywizujących dla 29 osób starszych i niepełnosprawnych powstało w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II przy ulicy Jagiellońskiej. Dzisiaj odbyło się ich uroczyste otwarcie.

Trzecie piętro DPS-u jest teraz bardzo schludne i nowoczesne. Warunki do życia są tam naprawdę godne. To ważne, bo w lokalach zamieszkają osoby, których życie dotąd nie oszczędzało.

Mieszkania są przeznaczone dla osób, które będą w stanie samodzielnie funkcjonować.  Przy lokalach powstała zmodernizowana sala do terapii zajęciowej, gdzie terapeuci będą prowadzić zajęcia, których celem będzie jak najdłuższe utrzymanie, zachowanie lub przywrócenie sprawności narządu ruchu, zwiększenie ogólnej sprawności, a  także  usamodzielnienie chorego i przystosowanie go do życia w normalnych warunkach.

- Mieszkańcy będą normalnie płacić za czynsz, choć oczywiście stawki nie są szczególnie duże – wyjaśnia Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach

Przyjazna przestrzeń została stworzona dla osób starszych i niepełnosprawnych o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności. Szereg innowacyjnych rozwiązań usprawni funkcjonowanie takich osób, między innymi szerokość korytarzy, która pozwala na swobodne poruszanie sie i wykonywanie manewrów osobom poruszającym sie na wózkach inwalidzkich.

Pod katem osób niewidomych i niedowidzących jest  zaprojektowany układ posadzek na korytarzu głównym, jasno i czytelnie wytyczający główne ciągi komunikacyjne poprzez zastosowanie specjalnych ścieżek dotykowych.

Na ścianach znajdują się pochwyty, aby zapewnić możliwość podtrzymania sie dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

We wszystkich mieszkaniach zastosowano rozwiązania uniwersalne dostosowujące je na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim uchwyty w łazienkach przy prysznicach, umywalkach i wc, osłony na grzejnikach, płytki antypoślizgowe z czytelnym wypukłym wzorem w łazienkach, baterie bezdotykowe przy zlewach, światło w strefie wejściowej i łazienkowej sprzężone z czujnikiem ruchu oraz dzwonki przyzywowe w każdym z lokali.

Pieniądze na utworzenie lokali w 85 procentach pozyskano ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Resztę dołożyło miasto Kielce.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO