Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

Ekoaktywni

Gdzie jesteśmy?

poniedziałek, 23 lipca 2018 10:32 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Problem niskiej emisji, zanieczyszczenia powietrza i smogu jest obecny w debacie publicznej już od wielu lat. Liczne przedsięwzięcia służą inwestycjom w ekologiczne ogrzewanie i transport, a także poprawie wiedzy Polaków o ochronie powietrza. Czy można powiedzieć, że odniosły sukces?

Najważniejszym osiągnięciem jest niewątpliwie to, że wiemy coraz więcej o niskiej emisji i wszystkim, co jest z nią związane. Ale na tym polu wciąż mamy wiele do zrobienia.

WIEMY WIĘCEJ

Niestety, wiele osób nadal jest przekonanych, że głównymi źródłami zanieczyszczeń nie są ludzie, lecz kominy elektrociepłowni i zakładów przemysłowych. Niezwykle ważne jest więc dalsze prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej związanej z problematyką niskiej emisji. Najlepsze rezultaty odnosi ona w szkołach.Dzieci, w ocenie specjalistów, to bardzo wdzięczna do edukowania grupa, ponieważ nie jest obciążona kilkudziesięcioletnimi przyzwyczajeniami wynikającymi często nie ze złej woli, lecz zwykłej nieświadomości. Na szczęście, również edukacja dorosłych przynosi coraz lepsze rezultaty. – Straż Miejska odbiera coraz więcej telefonów z informacjami o spalaniu śmieci lub innych szkodliwych materiałów, na przykład przez sąsiadów – mówi Katarzyna Kitlińska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki

Wodnej w Kielcach. Co istotne, takie sygnały są już coraz rzadziej postrzegane jako złośliwość i donosicielstwo. Warto pamiętać, że jest to po prostu zwykła troska o wspólne środowisko. Warto mieć też świadomość, że spalanie w domowych kotłach oraz w ogniskach odpadów lub innych materiałów czy choćby pozostałości po remoncie jest zagrożone mandatem karnym w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.

ZMIENIA SIĘ RYNEK

Część działań związanych z ochroną środowiska wymuszają przepisy związane na przykład ze sprzedażą urządzeń i materiałów grzewczych. – Od 1 lipca nie można już sprzedawać i produkować kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż piąta. Nie mogą być one ponadto wyposażone w ruszt awaryjny. Na początku czerwca wprowadzone zostały też obostrzenia dotyczące jakości węgla trafiającego do klientów. Ustawa w tej sprawie została już przyjęta przez Sejm – informuje Katarzyna Kitlińska.

Na rynku pojawiają się nieustannie nowe, coraz bardziej ekologiczne rozwiązania związane z ogrzewaniem i transportem. Co więcej, wraz z nasyceniem rynku są one dostępne dla coraz większej grupy odbiorców, a dzieje się tak dzięki malejącym cenom. Przykładem może być rosnąca liczba aut elektrycznych na naszych drogach oraz stosowanie we komunikacji zbiorowej pojazdów z napędem hybrydowym.

***

Wiele inwestycji w technologie prowadzące do ograniczenia niskiej emisji można przeprowadzić przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dzięki programom rządowym. Warto więc być na bieżąco z tym, jakie programy realizowane są w danym momencie oraz dowiadywać się, jak z nich skorzystać. O szczegółach można się dowiedzieć w siedzibach instytucji i na ich stronach internetowych.

Piotr Wójcik

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

 

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO