Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Ekoaktywni

Wymieniamy ogrzewanie

piątek, 13 lipca 2018 14:48 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Jednym z najważniejszych elementów termomodernizacji jest  wymiana źródła ciepła. W Polsce dominują w domach jednorodzinnych kotły i piece spalające węgiel. Istnieją jednak inne rozwiązania, które zapewnią nam ciepło w domu, a jednocześnie nie będą zanieczyszczać powietrza.

Zdaniem doradców energetycznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie, jest przyłączenie się do miejskiej sieci grzewczej. Niestety, nie wszędzie jest to możliwe. Sprawdźmy więc, co możemy zrobić w tej kwestii.

Paliwa stałe

Coraz większą popularnością cieszą się kotły opalane pelletem. – Jest to paliwo odnawialne, ponieważ pellet to nic innego, jak sprasowane trociny drzewne. Spalają się one bardzo dobrze, jednak niestety trochę zanieczyszczeń, mimo wszystko, dostaje się do powietrza – mówi Katarzyna Kitlińska z WFOŚiGW i dodaje, że obecnie sprzedawane kotły są bardzo wysokiej klasy.

– Od 1 lipca nie można sprzedawać kotłów klasy niższej niż piąta. Oznacza to, że urządzenia dostępne na rynku emitują znacznie mniej zanieczyszczeń, niż te starsze, gdyż  proces  spalania paliwa przebiega w nich w optymalnych warunkach. Co więcej, mają one automatyczne podajniki paliwa, więc są praktycznie bezobsługowe  – twierdzi doradca energetyczny. Warto pamiętać jednak o tym, że w przypadku starania się o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła, dofinansowanie do kotła na paliwo stałe (pellet/ekogroszek) dostaniemy tylko w przypadku, gdy nie mamy dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub do sieci gazowej. Ciepło z sieci lub ogrzewanie gazowe zawsze jest bardziej przyjazne środowisku niż spalanie paliw stałych w indywidualnych kotłowniach,  nawet najwyższej klasy.

Odnawialne źródła

Na znaczeniu zyskują również takie źródła ciepła jak pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dostęp do ciepłej wody użytkowej właściwie przez większą część roku niemal za darmo.

– Do montażu kolektorów słonecznych zachęcamy szczególnie właścicieli gospodarstw domowych wyposażonych w kotły na paliwa stałe. Dzięki temu w okresach silnego nasłonecznienia nie muszą oni rozpalać kotła, by zapewnić sobie ciepłą wodę w kranie – mówi Justyna Podyma-Mesek z WFOŚiGW. Również ogniwa fotowoltaiczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. – Produkują one energię elektryczną na potrzeby zasilania urządzeń w gospodarstwach domowych. Cechuje je coraz lepsza sprawność,  są też w stanie wyprodukować coraz więcej prądu. Prąd, którego nie zużyjemy bezpośrednio, oddawany jest do sieci jako nadwyżka, którą możemy odebrać sobie w ilości 70-80 procent energii oddanej w rocznym okresie rozliczeniowym – informuje Katarzyna Kitlińska.

Pompy ciepła

Na koniec warto wspomnieć o pompach ciepła. To rozwiązanie zyskuje z roku na rok na popularności. Pompy ciepła mogą być używane do ogrzewania całego domu i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

– Są to bardzo dobre urządzenia. Nie wszyscy wiemy, ale  każdy z nas ma w domu pompę ciepła, którą jest… lodówka. Pompy ciepła wykorzystują w swoim działaniu obiegi termodynamiczne. To ekologiczny sposób wytwarzania ciepła. Urządzenia te potrzebują energii elektrycznej do zasilania sprężarki,  lecz ilość energii wyprodukowanej jest większa niż ilość energii pobranej z sieci.  Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na jednoczesny montaż paneli fotowoltaicznych, to wytwarzany w ogniwach prąd  może zasilać  pompę ciepła i koszty eksploatacji takiego układu znacznie spadną - zaznacza Katarzyna Kitlińska.

Piotr Wójcik

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO