Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Ekoaktywni

Jak termomodernizować?

piątek, 13 lipca 2018 14:40 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Termomodernizacja jest terminem nierozerwalnie związanym z oszczędnością energii oraz z procesem ograniczania niskiej emisji. Dzięki niej zużywamy mniej energii, a jakość powietrza się poprawia. Do takiej inwestycji warto jednak podejść odpowiedzialnie.

Zwrot podatków

Docieplenie domu styropianem i położenie nowego tynku – termomodernizacja wciąż kojarzy się wielu osobom właśnie z takim zakresem prac. Podobne podejście do problemu może jednak poskutkować zupełnie nietrafioną inwestycją, która przyniesie więcej strat niż korzyści.

Audyt energetyczny na początek

Do termomodernizacji należy przystąpić będąc świadomym, na czym tak naprawdę ona polega i jaki efekt chcemy uzyskać. Taka inwestycja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię i jej zużycie, a tym samym ograniczenie kosztów jego utrzymania. Aby ten cel osiągnąć, należy wiedzieć, jakie etapy inwestycji oraz w jakiej kolejności powinno się przeprowadzić. 

– Jeżeli ktoś przymierza się do termomodernizacji budynku, to pierwszym krokiem powinno być wykonanie audytu energetycznego. Należy skontaktować się z audytorem, który przygotuje opracowanie odpowiadające na pytania: co należy zrobić w domu i w jaki sposób to wykonać oraz oszacuje, ile to wszystko będzie kosztować. Audyt wskaże rozwiązanie optymalne z punktu widzenia kosztów realizacji oraz przyszłej oszczędności energii – wyjaśnia Justyna Podyma-Mesek, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

- To szczególnie ważne, ponieważ każdy budynek jest inny i każdy potrzebuje innych usprawnień. Dotyczy to zwłaszcza starych domów, zbudowanych w czasach, gdy przepisy prawa budowlanego nie były jeszcze tak rygorystyczne jak dziś, a ludzie niespecjalnie przejmowali się ilością zużywanej energii, ponieważ była ona tańsza. W konsultacji z audytorem energetycznym należy również zaplanować, jakich użyjemy materiałów do termoizolacji - czy będzie to na przykład styropian czy wełna mineralna - oraz jakimi parametrami powinny cechować się te materiały – zaznacza doradca energetyczny.

Wszystko po kolei

Gdy planujemy termomodernizację, weźmy pod uwagę to, że bardzo ważne jest przeprowadzanie jej poszczególnych etapów w odpowiedniej kolejności. – Pierwsza grupa prac to wymiana okien i drzwi zewnętrznych, docieplenie ścian zewnętrznych, dachu lub stropodachu, termoizolacja stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub izolacja podłogi na gruncie. W drugiej grupie znajduje się modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i instalacji przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a także niezwykle ważna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Tradycyjna wentylacja naturalna działa w sposób niekontrolowany, jej wadą jest to, że ciepło z wymienianego powietrza zostaje bezpowrotnie utracone. Trzecia grupa to wymiana źródeł ciepła i ewentualna instalacja odnawialnych źródeł energii. Dziś preferowane jest podłączenie do sieci ciepłowniczej bądź gazowej, a w przypadku braku takiej możliwości trzeba pamiętać o tym, że nowy kocioł na paliwo stałe musi spełniać najwyższe wymagania środowiskowe, by można było uzyskać dofinansowanie na taką inwestycję – wylicza Justyna Podyma-Mesek.

Jednymi z najczęściej popełnianych błędów przy termomodernizacji są właśnie te związane z kolejnością prac. Niektórzy rozpoczynają je od wymiany źródła ciepła.

– Powinno się to robić na końcu, po wyeliminowaniu strat ciepła z budynku i z całej instalacji. Należy pamiętać, że zbyt duże, przewymiarowane urządzenia to nic innego, jak strata paliwa i energii oraz awaryjność całej instalacji – sugeruje doradca. Drugim rażącym błędem jest rozpoczynanie prac związanych z termomodernizacją i nie kończenie ich. Chodzi zwłaszcza o docieplanie ścian styropianem i pozostawienie ich bez położenia tynku.

– Nie ma to żadnego sensu. Styropian jest materiałem wrażliwym na oddziaływanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza światła słonecznego. Pod wpływem promieni kruszeje i traci swoje właściwości. W rezultacie inwestor osiąga skutek gorszy niż przed inwestycją – ostrzega Katarzyna Kitlińska, doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Kolejny błąd, mogący mieć negatywne skutki dla zdrowia, wiąże się z wydajnością systemu wentylacji, a właściwie z brakiem właściwego przewietrzania.

– W wyniku docieplenia ścian oraz wymiany okien zamykamy drogi ucieczki ciepła z budynku, ale jednocześnie blokujemy też dopływ świeżego powietrza, wskutek czego para wodna zostaje w nim uwięziona. W rezultacie w pomieszczeniach pojawia się wilgoć lub grzyb, co z kolei niesie ze sobą przykre skutki zdrowotne dla osób w nich przebywających, jak na przykład alergie. Wielu inwestorów uważa usprawnienie systemu wentylacji za nieistotny element i nie decyduje się na jej montaż. Ale jeśli termomodernizacja ma być wykonana dobrze i odnieść oczekiwany efekt, również ten zdrowotny, to o wentylacji po prostu nie można zapominać – apeluje Katarzyna Kitlińska.

***

Termomodernizacja jest sposobem na ograniczenie strat ciepła i poprawę efektywności energetycznej. Wszystkie te aspekty inwestycji mają charakter ekologiczny i ekonomiczny. Wymiar ekonomiczny kryje się w jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii. Budynek, w którym przeprowadzono termomodernizację prezentuje się atrakcyjniej. Dzięki temu oraz z uwagi na mniejsze koszty utrzymania rośnie jego wartość rynkowa. Na przeprowadzenie termomodernizacji można uzyskać wsparcie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dotacje na ten cel mogą pochodzić również ze środków rządowych. Warto więc być na bieżąco z aktualnie realizowanymi programami, wspierającymi termomodernizację w domach jednorodzinnych.

WIĘCEJ W AUDYCJI EKOAKTYWNI Z 13 LIPCA

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO