Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

Ekoaktywni

A może oczyszczalnia?

niedziela, 17 czerwca 2018 10:58 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Sieć kanalizacyjna jest stale rozbudowywana. Niestety, wciąż na mapie Polski i regionu jest wiele miejsc, w których nie ma szans na podłączenie do kolektora ściekowego. Ekologiczną alternatywą dla nierzadko nieszczelnych szamb są przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków polega na wykorzystaniu zachodzących w jej wnętrzu procesów biologicznych. W ich wyniku ścieki bytowe rozkładane są na nieszkodliwe związki mineralne. Takie substancje można już bezpiecznie odprowadzić do gruntu.

Praca przydomowych oczyszczalni ścieków dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich to oczyszczanie beztlenowe. Polega ono na tym, że w osadniku gnilnym zachodzą procesy, dla których katalizatorem jest obecność bakterii beztlenowych. W wyniku tych procesów stałe elementy osadu ulegają fermentacji i powstają z nich nieszkodliwe substancje. Płynna część, zwana szarą wodą trafia do studzienki rozdzielczej. Tam, w warunkach tlenowych następuje rozkład groźnych substancji.

RÓŻNE RODZAJE

Najczęściej stosowanym typem oczyszczalni są oczyszczalnie drenażowe. Są one najprostsze i najtańsze w budowie i eksploatacji. Do tego cechują się małą awaryjnością, niskimi kosztami i łatwą obsługą. Niestety, do ich zbudowania potrzeba dość dużej działki. Na mniejszych działkach i w trudniejszych warunkach trzeba się liczyć z koniecznością budowy droższej oczyszczalni biologicznej lub roślinnej.

Oczyszczalnie biologiczne zajmują średnio zaledwie około 8 metrów kwadratowych powierzchni, a ich lokalizacja nie jest ograniczana przez rodzaj gruntu ani poziom wód gruntowych. Tego typu oczyszczalnie dzielimy na te z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym. Dostępne są też modele hybrydowe. W urządzeniach pierwszego typu występują 3 komory. Pierwsza z nich pełni rolę osadnika wstępnego, w drugiej następuje napowietrzanie, zaś trzecia jest osadnikiem wtórnym. Wstępnie oczyszczone w pierwszym osadniku ścieki, cyklicznymi porcjami podawane są do komory napowietrzenia, po czym trafiają dalej.

Z kolei w oczyszczalniach drugiego typu ścieki przepływają z osadnika gnilnego do zbiornika z napowietrzonym, stałym złożem biologicznym, utworzonym przez np. kamienie i siatkę z polietylenu. Na powierzchni złoża występuje błona biologiczna złożona z bakterii odżywiających się związkami zawartymi w ściekach. W ten sposób następuje ich oczyszczanie.

Oczyszczalnie roślinne spełniają zarówno funkcję oczyszczającą, jak i estetyczną. Ścieki oczyszczane są w złożach glebowo-korzeniowych przez bakterie żyjące w korzeniach roślin.

KOSZTY

Oczyszczalnie najtańszego rodzaju, czyli z osadnikiem gnilnym można kupić w granicach od 3 do 7 tysięcy złotych, w zależności od pojemności. Ceny oczyszczalni biologicznych zaczynają się natomiast od 6 tysięcy złotych, a kończą w granicach nawet 15 tysięcy złotych. Oczyszczalnie biologiczne wymagają ponadto co jakiś czas wykonania usługi drenażu. Cena takiej usługi, to w zależności od pojemności urządzenia od 700 do tysiąca złotych. Co ważne, na zakup przydomowej oczyszczalni ścieków możemy uzyskać wsparcie w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postaci preferencyjnego, nisko oprocentowanego kredytu z dodatkową możliwością na umorzenie części zobowiązania.

Artykuł został dofinansowany ze środków WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO