Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Akademia finansów

Kto chce dobrze jeść – kupuje akcje, a kto chce dobrze spać – kupuje obligacje. To porzekadło nie straciło wprawdzie jeszcze na aktualności, ale wraz z rozwojem internetu do tych opcji inwestycyjnych doszedł jeszcze szereg produktów zarządzanych elektronicznie. Nie zawsze jednak są one bezpieczne i  uregulowane w prawie. Na które należy szczególnie uważać?

Bank centralny, banki komercyjne i instytucje pomocnicze – to trzy filary stanowiące podstawę polskiego systemu bankowego. Który z nich za co odpowiada? O tym w dzisiejszym odcinku Akademii Finansów.

Kupno lub remont mieszkania, zmiana samochodu, wydatki związane z powiększeniem rodziny. Potrzeb skłaniających nas do chęci sięgnięcia po dodatkowe pieniądze może być wiele. Nie wszystkie z nich sfinansujemy idąc na przykład do dodatkowej pracy. Często konieczna okazuje się być wizyta w banku. Jak zaciągać zobowiązania, by móc je potem spłacić?

Bank kojarzy nam się z instytucją prowadzącą rachunki oraz udzielającą kredytów i pożyczek. Jest jednak taka instytucja, która słowo "bank" ma wprawdzie w swojej nazwie, ale działa na zupełnie innych zasadach. To Narodowy Bank Polski. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Etyka to, zgodnie z definicją, zbiór nakazów moralnych, na podstawie których określa się, co jest dobre, a co złe. Zasady etyczne określają normy między innymi postępowania określane przez prawo. A jakie znaczenie etyka ma w prowadzeniu biznesu? O tym w dzisiejszym odcinku Akademii Finansów.

Patriotyzm to w najbardziej ogólnym ujęciu miłość i szacunek do ojczyzny. A czym jest patriotyzm ekonomiczny i gospodarczy? Nad tym problemem debatowali uczestnicy warsztatów Akademii Finansów.

Oszczędności można trzymać w skarbonce lub na koncie. Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to jednak dla nich najkorzystniejsze rozwiązanie. Lepiej je zainwestować, by na siebie zarabiały. Jak jednak to zrobić, by rzeczywiście i bezpiecznie zarobić, a nie stracić?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec maja w Polsce zarejestrowanych było ponad 4,2 miliona podmiotów gospodarczych. W tej liczbie największą grupę, bo liczącą niemal 3 miliony stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Sprawdzamy więc, jak założyć firmę i czy trudno ją prowadzić.

Od 27 września do 15 listopada br w Radio eM Kielce w każdy czwartek po godz. 18.00 emitować będziemy audycje „Akademii Finansów” a od 30 września do 18 listopada br w każdym wydaniu Tygodnika eM Kielce zaprezentujemy cykl artykułów edukacji ekonomicznej. Wszystko to w ramach projektu "Edukacja ekonomiczna za pomocą multimediów - świadomość i aktywność na rynku finansowym - edycja 2 " realizowanego przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Granice polityczne, różnice kulturowe, religijne, językowe,ekonomiczne, prawne – świat mimo częstych porównań, w wieluaspektach uzasadnionych, do globalnej wioski jest mozaiką, którądoskonale obrazują kolorowe mapy w atlasie geograficznym. Dobrymodzwierciedleniem jest także to, co ludzie noszą w portfelach czykieszeniach. Dziś na całym świecie funkcjonuje grubo ponad sto walut,a przekraczanie granic, bez wizyty w kantorze czy operacji przewalutowania jest niemożliwe.

Dobry pomysł na biznes można porównać do koła wodnego, które napędza pozostałe tryby i maszyny. Wodą na młyn są w tym wypadku pieniądze, które strumieniem z odpowiednią siłą wprawiają w ruch całość. Wszystko razem to nic innego jak przedsiębiorczość – właściwe połączenie dobrego (!) pomysłu i potrzebnego kapitału.

Tak jak w układzie krwionośnym centralną i najważniejszą rolę odgrywa serce, takw systemie bankowym i finansach kluczową rolę odgrywa Narodowy Bank Polski.Działająca w jego ramach Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje kluczowe dlanas wszystkich.

Strona 1 z 2

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna