Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Tereny zielone wizytówką nowoczesnego miasta. Materiał partnera

wtorek, 22 września 2020 13:18 / Autor: Radio eM
Radio eM

Jeszcze do niedawna większość miast (przynajmniej w Polsce) charakteryzowała się szarością przez wszechobecny beton. Taka zabudowa nie jest przyjazna dla mieszkańców i kojarzy się już raczej z przeszłością. Na szczęście coraz częściej się to zmienia i polskie miasta zaczynają stawać się bardziej zielone, co wpływa na lepszy nastrój u mieszkańców miejscowości oraz u turystów.

Tereny zielone są wizytówką miasta

Coraz częściej tereny zielone stają się małym symbolem miasta. Metropolie chętnie chwalą się tym, że znalazło się w nich miejsce również na drzewa czy trawę. Odpowiednie wykorzystanie terenu nie jest najłatwiejsze, a jednak zieleń jest człowiekowi potrzebna do utrzymania odpowiedniego nastroju i znalezienia chwili wytchnienia. Wiele miast oferuje parki i skwery z meblami miejskimi. Niekiedy można je spotkać również pod osiedlami. To nowoczesne podejście do budownictwa, które niewielkim nakładem kosztów ułatwia życie. Ławki parkowe pośród drzew, to możliwość na spędzenie czasu przy książce lub często znajdują się one obok placów zabaw, więc na takiej sytuacji każdy zyskuje. Tereny zielone często są umiejscowione wokół zbiorników wodnych. Możliwość rozłożenia koca czy ławka parkowa dobrze zgrywa się z obecnością rzeki czy stawu.

Zielone inicjatywy

Mieszkańcy miasta chętnie korzystają z terenów zielonych. Szczególnie w niedziele i święta widać jak wielkie jest zapotrzebowanie na zielone inicjatywy. Przestrzenie rekreacji są wypełnione dorosłymi i dziećmi. Siłownie na otwartym powietrzu (również coraz popularniejsze) zwykle mają chociaż kilku adeptów takiej formy spędzania wolnego czasu. W dodatku tam również możemy zobaczyć osoby o zróżnicowanym wieku i płci. Często pośród zielonych terenów miejskich pojawiają się nie tylko ławki, ale również piaskownice, stoły do tenisa stołowego czy linie wydzielone do gry w klasy. Wszechobecność takich obiektów małej architektury jest przejawem wielowektorowego myślenia o nowoczesnych miastach. Obecnie to już nie tylko wielka centra handlowe i miejsca pracy, ale również takie drobne elementy (jak np. meble miejskie), które sprawiają, że życie staje się lepsze.

Brońmy miejskiej zieleni

Miasto, które nie dba o swoją zieleń przemienia się w strasznego, szarego molocha, który odpycha swoim wyglądem i na pewno odstraszy część młodych ludzi do związania życia z danym terenem. Musimy dbać o zieleń, muszą powstawać inicjatywy, których celem będzie zwiększanie ilości drzew, trawy i kwiatów. Łąki miejskie zamiast wystrzyżonych trawników (weźmy np. pod uwagę krakowskie Błonia) są miejscem, gdzie ludzie chętnie siedzą na kocyku, przychodzą z psem. A propos tych przyjaciół człowieka, dog parki również są nowoczesnym pomysłem, który cieszy się dużą popularnością. Zielone inicjatywy świetnie ze sobą współpracują. Park z ławkami parkowymi, a nieco dalej przestrzeń do rekreacji z meblami miejskimi i stołem do ping-ponga, to coś, co ucieszy zdecydowaną większość mieszkańców miasta. Musimy bronić zieleni, a ekologiczne inicjatywy są zgodne z oczekiwaniami ludzi, więc nie ma innego wyboru. Przekształcajmy nasze miasta na zieleń. Łączmy nowoczesność z ekologią. Twórzmy nowe zielone wizytówki miast.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO