Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Ortopedzi ostrzegają! Skok na główkę może skończyć się tragicznie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

CIEKAWOSTKI

Ortopedzi ostrzegają! Skok na główkę może skończyć się tragicznie

30 lipca 2019 / Tekst

- Skok do wody na główkę, na płytką wodę bądź do nieznanego akwenu może oznaczać dla człowieka koniec normalnego życia – mówi dr Cezary Klank – zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.  Ortopedzi z WSzZ każdego lata są świadkami kilku dramatów, gdy zdrowe, młode osoby, przez brawurę stają się niepełnosprawne.

– Ludzie są nieświadomi, często skaczą do wody, na główkę, do tego po alkoholu. Taki skok oznacza koniec normalnego życia. Gdy dojdzie do urazu kręgosłupa szyjnego i przerwania rdzenia kręgowego, zostaje się kaleką na całe życie  – podkreśla dr Cezary Klank. Jak dodaje specjalista, mimo rozwoju medycyny, w większości takich sytuacji lekarze są  bezradni. Nie pomoże operacja przeprowadzona jak najwcześniej, ani najlepszy specjalista, czy sprzęt.

Gdy dojdzie do uszkodzenia rdzenia kręgowego, pacjenci są totalnie unieruchomieni, nie mogą  ruszyć rękami, nogami. – Sukcesem jest, gdy po takich wypadkach ludzie mogą siedzieć i mają sprawne ręce, ale nie zawsze się udaje do tego doprowadzić – tłumaczy dr Klank.

Dlatego ortopedzi z WSzZ apelują, aby popularyzować wiedzę na temat tego, jak dramatyczne skutki mogą mieć skoki do wody na główkę, i że nie warto w tej sposób narażać zdrowia i życia.

ZOSTAW KOMENTARZ