Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Nadeszły upały. Lekarze apelują o ostrożność

poniedziałek, 31 lipca 2017 12:29 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Nadeszła fala upałów. W ciągu najbliższych dni temperatury nie będą spadać poniżej 30 stopni Celsjusza.  Lekarze ostrzegają przed długim przebywaniu na słońcu. 

Jak informuje doktor Dorota Adamczyk – Krupska, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach najbardziej zagrożone są dzieci, osoby chore i starsze. Szczególną ostrożność powinni zachować także ci, którzy pracują na zewnątrz. -  Podczas upałów tak naprawdę ostrożność powinni zachować wszyscy. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, osoby starsze i chore. Dlatego apelujemy o rozwagę.  W godzinach południowych, kiedy to słońce grzeje najmocniej najlepiej zostać w domu. Jeżeli już musimy wyjść, to tylko z nakryciem głowy. Musimy pamiętać także o systematycznym nawadnianiu – w czasie upalnych dni powinniśmy pić więcej niż zwykle.  Ostrożność należy zachować podczas pobytu nad wodą.  Osoby przegrzane nie powinny gwałtownie wchodzić do wody, gdyż może doprowadzić to do szoku termicznego – mówi specjalistka.

Przed nieostrożnym opalaniem czy zbyt długą ekspozycją na słońcu w upalne dni ostrzegają też dermatolodzy. Jak podkreśla profesor Beata Kręcisz, kierownik  Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, mocna opalenizna czy poparzenia słoneczne są niebezpieczne bo mogą prowadzić do poważnych chorób. – Są nowotwory, które częściej rozwijają się u osób przewlekle eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Nie bez znaczenia i śladu pozostają także epizody oparzeń słonecznych – zauważa profesor.

W zeszłoroczne wakacje, w upalne dni, na SOR w WSzZ trafiało dziennie nawet około 200 osób. Karetki przywoziły głównie osoby odwodnione, które zasłabły, z podejrzeniem udaru cieplnego, bądź odczuwające silne dolegliwości ze strony układów: krążenia i oddechowego.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO