Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Nadeszły upały. Lekarze apelują o ostrożność

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Nadeszły upały. Lekarze apelują o ostrożność

30 lipca 2018 / Tekst

W najbliższych dniach termometry w Polsce mogą wskazywać ponad 30 stopni, a czas największych upałów nie jest przyjazny dla naszej skóry.

Lekarze dermatolodzy apelują o stosowanie odpowiednich filtrów, nakrycie głowy, noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz spożywanie pokarmów z antyoksydantami, czyli głównie owoców i warzyw bogatych w witaminę C. - Szczególną ochronę należy stosować na każdego rodzaju znamiona. Powinniśmy na nie stosować filtry fizyczne, czyli bardzo ciężkie, gęste, zostawiające ślad na naszej skórze - mówiła Maria Pyzio - Gutkowska, lekarz dermatolog.

Nieodpowiedzialne opalanie prowadzi do nieodwracalnych zmian w głębszych warstwach skóry. - W Polsce, najlepiej opalać się w godzinach porannych 9 - 10, a później po godz. 16. W tych porach nie ma takiego natężenia promieniowania, nie ma skłonności do tworzenia rumienia, a barwnik w skórze jest dalej wytwarzany. Natomiast w gorących krajach należy obserwować tubylców i to w jakich godzinach oni mają sjestę - radziła lek. med. Maria Pyzio - Gutkowska.

Pamiętajmy również, że przebywanie na słońcu nie jest dla wszystkich odpowiednie. Szczególnie  należy uważać na dzieci do 3. roku życia, osoby starsze, chore, osłabione, kobiety w ciąży oraz osoby o jasne cerze. Przed rozpoczęciem opalania powinniśmy również sprawdzić, czy leki i suplementy diety, które przyjmujemy nie wywołują działań niepożądanych w reakcji ze słońcem.

ZOSTAW KOMENTARZ