Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Ekologiczne świątynie - ciekawostki z SacroExpo

poniedziałek, 28 września 2020 14:29 / Autor: Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Zgodnie z encykliką papieża Franciszka Laudato Si, każdy chrześcijanin, a także cały Kościół powinien dbać o środowisko naturalne. Zgodnie z tą myślą powstały m. in. niskoemisyjne świece kościelne, a także energooszczędne ogrzewanie podłogowe do kościołów.

- Są to świece wykonane z najczystszej, czterokrotnie rafinowanej parafiny. W trakcie palenia, płomień świecy nie wydziela żadnego dymu i nie odkłada się nigdzie sadza. Nie będzie więc zabrudzała ścian ani rzeźb. Nasze świece są bezemisyjne i ekologiczne. - mówi Michał Rak, reprezentujący System Świec Wotywnych Saint Killians.

Natomiast podłogowe panele do ogrzewania, oszczędzają energię, gdyż ogrzewają ludzi, a nie budynek.

- Panele układa się na istniejącej podłodze. Ciepło w nich wydzielane ogrzewa całą posturę człowieka. Jest to system energooszczędny, gdyż włączamy go tylko podczas nabożeństw. Jeżeli mamy mniejszą frekwencję w kościele, możemy włączyć tylko część paneli, oszczędzając dzięki temu energię elektryczną. Miesięczne koszty ogrzewania kościołów zamykają się w kilkuset złotych. - tłumaczy Piotr Włodarski, z firmy Creo Panel.

Doroczne targi SacroExpo to, oprócz pokazu szat i naczyń liturgicznych, także okazja, by zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, stosowanymi w kościołach.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO