Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Jak zarejestrować samochód z zagranicy bez tablic?

czwartek, 30 lipca 2020 09:07 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Kiedy chcemy kupić auto za granicą, możemy trafić na ofertę pojazdu bez tablic rejestracyjnych. Nie stanowi to jednak przeszkody uniemożliwiającej rejestrację takiego wozu w Polsce. W tym wypadku, oprócz podstawowych dokumentów, będzie potrzebne stosowne oświadczenie.

Rejestracja samochodu z zagranicy - jakie dokumenty będą potrzebne?

Zarejestrowanie świeżo zakupionego pojazdu z zagranicy pozwala nam na cieszenie się nowym nabytkiem. Czasem taki dwuślad, choć dopuszczony wcześniej do ruchu, może wymagać dodatkowych usprawnień, np. usunięcia delikatnych wgnieceń w karoserii. Kupno samochodu to duży wydatek, dlatego jeśli brakuje nam funduszy do wykonania liftingu, może nas zainteresować pożyczka pod zastaw auta, już po samej rejestracji. Do niej będzie jednak potrzebna odpowiednia dokumentacja.

Zanim udamy się do wydziału komunikacji, musimy zebrać komplet niezbędnych dokumentów takich, jak:

  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego nabyliśmy wóz,
  • dowód zapłaty akcyzy i innych opłat (np. ubezpieczenie),
  • dowód osobisty lub paszport,
  • wywozowe tablice rejestracyjne.

Co jednak zrobić, kiedy kupiliśmy samochód z zagranicy bez tablic? W takim wypadku musimy dołączyć odpowiednie pismo.

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych dla auta z zagranicy

Dokument, w którym stwierdzamy brak tablic rejestracyjnych wygląda niemal identycznie dla każdego urzędu, w którym chcemy zarejestrować auto z zagranicy. W zaświadczeniu powinno się znaleźć:

  • imię i nazwisko lub nazwa właściciela (firmy),
  • adres właściciela,
  • numer PESEL lub REGON.

Powinniśmy także zawrzeć następujące stwierdzenie:

"Oświadczam, że nie posiadam tablic(y) rejestracyjnych(ej) pojazdu marki:......, model……, nr VIN …………………, ponieważ pojazd został sprowadzony bez tablic rejestracyjnych z zagranicy" lub "tablice rejestracyjne zostały zwrócone do organu rejestrującego państwa z którego pojazd został sprowadzony."

Na samym dole wystarczą miejsce i data wystosowania oświadczenia oraz własnoręczny podpis. Bardzo ważne jest też, abyśmy nie zapomnieli o dostarczeniu dowodu potwierdzającego zakup samochodu zgodnie z prawem – w zależności od miejsca, z którego sprowadziliśmy samochód, może to być umowa kupna-sprzedaży lub faktura.

Złożony dokument będzie miał moc prawną, w oparciu o rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Po jego zaakceptowaniu otrzymamy tablice tymczasowe, które są ważne 30 dni – pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia najpóźniej w dniu rejestracji.

Kary za brak tablic rejestracyjnych

Jazda bez tablic rejestracyjnych w Polsce jest zabroniona. Jeśli kupimy auto za granicą, to nie ma możliwości powrotu bez nich “na kołach”. W tym celu należy zaopatrzyć się w tablice wywozowe w kraju, z którego nabywamy pojazd. Otrzymamy je wraz z wyrejestrowaniem wozu. W innym wypadku pozostaje jedynie transport na lawecie.

Kara za brak tablic w Polsce może wynieść nawet 5 000 zł. Dodatkowo należy pamiętać o obowiązku rejestracji każdego samochodu używanego z zagranicy w ciągu 30 dni od momentu importu. Konieczne będzie też wykupienie polisy OC w tym samym okresie. Gdy nie spełnimy warunków, możemy otrzymać karę administracyjną do 1 000 zł, a zaniechanie jej opłaty grozi wizytą komornika.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zakupione auto sprzedamy przed upływem wspomnianych 30 dni.

Czy kupno samochodu bez tablic rejestracyjnych jest bezpieczne?

Fakt pojawienia się ogłoszenia auta z zagranicy bez tablic rejestracyjnych nie oznacza, że samochód został skradziony. Mimo wszystko warto sprawdzić dokładnie tożsamość sprzedawcy, poprosić o jego dane i zweryfikować je z przedstawionymi nam dokumentami.

Warto także pomyśleć o uzyskaniu przed sprzedażą numeru VIN, który pozwoli nam ustalić historię samochodu, m.in. wraz z przeprowadzanymi naprawami czy przebiegiem. Dodatkowo istnieje możliwość udania się do komisariatu policji, gdzie służby mundurowe wykryją ewentualną podmianę numeru VIN czy silnika.

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO