Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Kredyt dla wolnych zawodów. Gdzie go szukać? Materiał partnera

piątek, 15 maja 2020 14:04 / Autor: Radio eM
Radio eM

W naszym życiu dość często zdarzają się wydatki, których pokrycie niestety przekracza możliwości domowego budżetu. W tym miejscu warto wspomnieć między innymi o chorobach wymagających kosztownego leczenia, wakacyjnych wyjazdach, ważnych imprezach rodzinnych lub kosztach edukacji lub rozwijania pasji przez najmłodszych członków rodziny. O ile osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zazwyczaj mogą w takich skorzystać z bankowego kredytu, to przedstawiciele wolnych zawodów muszą przygotować się na spore problemy. Podpowiadamy więc, jak ich uniknąć.

Kredyt dla wolnych zawodów. Jakie profesje do nich zaliczamy?

Wolne zawody to pojęcie dość szerokie. Niektóre z tych profesji są uregulowane prawnie, a ich przedstawiciele mają swoje samorządy i muszą przestrzegać określonych kodeksów. Do tej grupy zaliczyć możemy między innymi lekarzy i dentystów, diagnostów laboratoryjnych, zawody prawnicze takie jak adwokaci i radcy prawni, psychologów, pielęgniarki i położne, farmaceutów czy doradców podatkowych. Poza tym mianem wolnych zawodów określa się też freelancerów, czyli specjalistów realizujących projekty na zlecenie – na przykład programistów, grafików, copywriterów, muzyków czy twórców wideo.

Wolne zawody. Czemu ich przedstawiciele mogą nie otrzymać kredytu?

O ile osoby pracujące w profesjach z pierwszej grupy nie muszą martwić się tak bardzo, to specjaliści z drugiej powinni przygotować się na spore problemy z uzyskaniem finansowania w banku. Wiele banków wychodzi z założenia, że społeczne zapotrzebowanie na usługi świadczone przez lekarzy, prawników czy psychologów nie ulegnie zmianie, ale nie mają gwarancji, że freelancerzy zachowają ciągłość dochodów przez cały okres kredytowania. Nie jest to jednak regułą i niektóre banki mogą odrzucić wnioski przedstawicieli zawodów z pierwszej grupy – zwłaszcza, jeśli ci prowadzą indywidualną praktykę.

Kredyt dla wolnych zawodów. Gdzie szukać korzystnego finansowania?

Na szczęście istnieją instytucje, które pomogą przedstawicielom wolnych zawodów znaleźć kredyt na korzystnych zasadach lub same go udzielą. Biuro kredytowe dla wolnych zawodów pozwala na pożyczenie sporej sumy przy niskim współczynniku odrzuceń wniosków. Nie bez znaczenia jest też nieskomplikowana procedura, szybki czas wydania decyzji oraz niskie oprocentowanie.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO