Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

BIZNES

O czym pamiętać przy zakupie mieszkania? Materiał Partnera

poniedziałek, 23 marca 2020 17:24 / Autor: Radio eM
Radio eM

Kiedy od własnego „M" dzieli Cię już tylko kilka kroków prawnych, emocje rosną. Nagle okazuje się, że spraw do załatwienia jest mnóstwo, w głowie roi się od pomysłów, na to jak urządzić swoje cztery kąty, a do tego koordynujesz jeszcze remont i niezbędne zakupy. Nic dziwnego, że w takim ferworze łatwo zapomnieć o tym, o co powinieneś zadbać przy okazji inwestycji. Dlatego polecamy nasz poradnik – kupno mieszkania: formalności. Po lekturze będziesz znacznie lepiej przygotowany do czekającej Cię poważnej transakcji.

Sprawdź księgę wieczystą i dokumenty mieszkania

Sprawdź zawartość księgi wieczystej, aby upewnić się, że mieszkanie nie ma obciążeń hipotecznych. Koniecznie poproś też sprzedającego o dokument potwierdzający, że jest właścicielem lokalu, a także o poświadczenia, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, a właściciel nie zalega z opłatami. Upewnij się także, że mieszkanie nie ma współwłaściciela i nie toczy się o nie żadne postępowanie spadkowe. Jeśli wszystkie dokumenty nieruchomości są „czyste", możesz przystąpić do zakupu i kolejnych kroków.

Nie czekaj aż coś się stanie, ubezpiecz lokal

Wielu kupujących pomija ten etap – często nie wyobrażamy sobie tego, że ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu mogłoby nam się przydać. Jednak sytuacje takie jak zalanie mieszkania, włamanie, pożar czy wichury są od nas niezależne i dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest posiadanie polisy, która zrekompensuje nam szkodę. Kupujący, którzy biorą kredyt hipoteczny zobligowani są przez bank do zakupu polisy. Jeśli jednak finansujemy inwestycję z własnych środków, także nie warto pomijać tego etapu. Właściciele nieruchomości zastanawiają się gdzie ubezpieczyć mieszkanie i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Sugerujemy – najlepszą propozycję z łatwością można znaleźć w wyszukiwarce ofert ubezpieczycieli mieszkań z mfind. Dzięki niej zaoszczędzisz mnóstwo czasu, którego nie będziesz musiał poświęcać na samodzielne zapytania i analizowanie ofert. A dzięki temu, że porównywarka wyszukuje najlepsze oferty, zaoszczędzisz także pieniądze!

2

Pozostałe czynności: podatki, media i odbiór mieszkania

Po podpisaniu umowy zakupu mieszkania kupujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawny, który wynosi 2% rynkowej wartości nieruchomości. Wysokość podatku oblicza notariusz, on także zajmuje się jego odprowadzeniem.

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, warto w umowie opisać stan, w jakim zostanie przekazane, a następnie podczas odbioru mieszkania sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym opisujemy pozostający w mieszkaniu sprzęt oraz podajemy stan liczników.

Na koniec należy odwiedzić także urząd miasta, na terenie którego znajduje się mieszkanie i poinformować o nowym właścicielu nieruchomości, który odtąd będzie opłacał podatek od nieruchomości. Na siebie przepisujemy także media i aktualizujemy dane w spółdzielni czy administracji budynku.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO