Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

BIZNES

Chcesz rozwinąć działalność? Poznaj rodzaje leasingu. Artykuł sponsorowany

poniedziałek, 05 listopada 2018 09:08 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Przedsiębiorcy już dawno przestali ograniczać się do gotówki jako sposobu finansowania działań prowadzących do rozwoju firmy. Coraz większą popularnością cieszy się leasing – poznaj jego rodzaje i wybierz formę dopasowaną do potrzeb oraz specyfiki prowadzonego biznesu.

 

Branża leasingowa rośnie w siłę – jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, po trzecim kwartale 2018 roku łączne finansowanie branży leasingowej w naszym kraju wyniosło 58,2 mld zł. Ponadto zamiar skorzystania z tej formy finansowania deklaruje nawet 60% polskich przedsiębiorców z sektora MŚP. Aby jednak było to korzystne rozwiązanie, należy poznać rodzaje leasingu.

Rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy

Niezależnie od rodzaju leasingu, istota tej formy finansowania jest identyczna. Polega na przekazaniu przez firmę leasingową (leasingodawcę) przedmiotu w użytkowanie przedsiębiorcy (leasingobiorcę) w zamian za miesięczne raty spłacane zgodnie z harmonogramem.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny cieszy się większą popularnością wśród przedsiębiorców, m.in. ze względów podatkowych i brak konieczności dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Traktowany jest jako usługa. Leasingobiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu całą miesięczną ratę (część odsetkową + część kapitałową) oraz dokonaną opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po upłynięciu okresu finansowania przedsiębiorca może dokonać wykupu użytkowanego przedmiotu.

Najważniejsze cechy leasingu operacyjnego to:

amortyzacja po stronie leasingodawcy,

przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy,

okres finansowania wynosi co najmniej 40% okresu amortyzacji,

podatek VAT płacony jest w miesięcznych ratach,

możliwość wykupu na koniec okresu finansowania.

Leasing finansowy

Leasing finansowy (kapitałowy, inwestycyjny) to forma finansowania, która jest traktowana jak dostawa towarów. Dlatego od stawki VAT nałożonej na przedmiot umowy będzie zależeć stawka VAT nałożona na leasing.

Najważniejsze cechy tego rodzaju leasingu to:

amortyzacja po stronie leasingobiorcy,

w koszty uzyskania przychodu leasingobiorca wlicza odpisy amortyzacyjne i część odsetkową raty,

krótszy okres finansowania (brak określonego minimalnego czasu trwania umowy),

VAT opłacany wraz z pierwszą ratą leasingową,

brak wykupu – przedmiot przechodzi na własność leasingobiorcy w momencie uregulowania ostatniej raty.

Chociaż oba rodzaje leasingu mają swoje zalety, należy dostosować formę do swoich potrzeb oraz oczekiwań. O ile leasing operacyjny najczęściej jest korzystny w przypadku przedsiębiorców płacących VAT, o tyle leasing finansowy powinni rozważyć przedsiębiorcy niebędący płatnikami VAT lub nabywający przedmioty z obniżoną stawką podatku.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO