Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

BIZNES

Projekty małych domów - kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem - artykuł sponsorowany

wtorek, 31 lipca 2018 10:42 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wiele osób marzy o własnym domu, ale same te rozmyślania są zamącone przez stale pojawiające się objawy: czy damy radę? Przez to, żeby nie ryzykować, wielu decyduje się na mały dom, którego wybudowanie nie będzie aż tak kosztowne. Jeśli też jesteśmy w tej grupie, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na szereg parametrów, żeby ten mały dom nie przerodził się w duży problem.

 

Mały dom, ale czy nie za… mały?

Tak, to może wydawać się paradoksalne, ale osoby, które planują wybudowanie niedużego domu, mogą później denerwować się na jego małą powierzchnię. Dlatego też trzeba dokładnie przemyśleć, jaka wielkość byłaby dla nas odpowiednia, na jakie kompromisy możemy sobie pozwolić, z jakich pomieszczeń zrezygnować, a jakie muszą bezwzględnie zostać.

Plan to podstawa

Małe domy różnią się między sobą. Podobnie zresztą każdy człowiek ma inne potrzeby i oczekiwania związane z przyszłym domem. Pamiętajmy więc, że zanim zadecydujemy, jak duży ma być dom, musimy określić, co będzie ważne dla naszej rodziny, aby czuła się ona w nowym miejscu zamieszkania jak najbardziej komfortowo. Przede wszystkim chodzi o to, jak wszystko zostanie rozplanowane.

Gotowy czy indywidualny?

To kolejne zasadne pytanie: jaki będzie lepszy, czy przygotowany indywidualnie przez architekta, czy raczej kupiony w jednej z firm, gdzie są gotowe projekty domów parterowych, piętrowych, z poddaszem użytkowym i wiele, wiele innych. Na pewno, jak zatrudniamy architekta, to zapłacimy więcej za taką usługę, poza tym stracimy dużo czasu na ustalanie wszystkich kwestii. Gotowe rozwiązanie jest tańsze i zdecydowanie mniej problematyczne, dlatego też w ostatnich latach stało się wyjątkowo popularne.

Czy jest miejsce na dodatkowe pomieszczenia?

Chociaż mały dom w założeniu nie będzie miał wiele pomieszczeń, to warto się zastanowić nad dodatkowymi pomieszczeniami. Mogą być bardzo przydatne z różnych powodów, przykładowo liczba mieszkańców może się zmienić i w tej sytuacji taka nadmiarowa przestrzeń będzie bardzo potrzebna. Co ważne, ten pokój może stać niewykorzystany przez lata, czekać na swój czas. Lepiej mieć taki zapas, aby na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń być przygotowanym.

Warto wcześniej zadać sobie takie pytania, aby później nie przeżyć rozczarowania. Kupno projektu, a później wybudowanie domu to zbyt poważne kwestie, aby podejść do tego lekceważąco. W międzyczasie warto też dowiadywać się więcej, czytając na przykład taki artykuł pt. “Ciekawe projekty domów wybierane przez mieszkańców Naszej okolicy”.

 

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO