Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

BIZNES

Toczenie CNC na każdym etapie produkcji MATERIAŁ PARTNERA

wtorek, 24 lipca 2018 11:56 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Technologia toczenia na obrabiarkach sterowanych cyfrowo ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest fakt, że można ją wykorzystywać praktycznie na każdym etapie prac nad nowymi produktami: od prototypu po produkcję masową. Za każdym razem za wykorzystaniem technologii CNC przemawiać mogą jednak nieco inne argumenty.

Prototypy toczone cyfrowo

Pierwszym etapem prac nad fizycznymi produktami jest testowanie modeli i pełnowymiarowych prototypów. Ponieważ zaś projekty przygotowane na potrzeby obróbki na tokarkach CNC są skalowalne, to cały proces jest względnie łatwy: najpierw przygotowuje się pojedyncze modele, a następnie, po wprowadzeniu niezbędnych zmian, te same pliki tylko trochę się modyfikuje, i już są gotowe do wykorzystania. Nie trzeba, jak w przypadku wielu innych technologii, zaczynać wszystkiego od zera.

Produkcja prototypów i modeli klasycznymi technikami jest jednak kłopotliwa z jeszcze innego powodu. Jest mianowicie dość kosztowna, ponieważ dotyczy pojedynczych produktów. W przypadku toczenia CNC ten problem jest znacznie mniej widoczny, ponieważ jest to technologia relatywnie tania.

Krótkie serie próbne

Jeśli prototypu przejdą pomyślnie podstawowe testy, to zwykle przygotowuje się dla klienta i na potrzeby własnego działu badań krótką serię produktów testowych. Są one najczęściej dokładniej przygotowane niż prototyp (w szczególności mogą mieć lepsze spasowanie elementów albo precyzyjniej wykończoną powierzchnię). Taka seria zwykle powstaje na podstawie nieco zmodyfikowanych projektów, zatem ogólna procedura przygotowania jest tylko trochę inna niż ta przy prototypach. Nierzadko wystarczy zmienić tylko narzędzia skrawające na tokarce, aby przygotować ją do realizacji nowych zadań.

Znów pojawia się problem kosztów: krótkie serie najczęściej są dość drogie, a ich ręczne przygotowanie zajmuje mnóstwo cennego czasu. Toczenie CNC jest tańsze, a także zdecydowanie szybsze, a przy tym – co bardzo ważne w seriach próbnych – pozwala na przygotowanie produktów w pełni powtarzalnych, co wpływa na miarodajność testów. Żadna inna technologia nie daje możliwości skonstruowania identycznych wyrobów, toczenie sterowane cyfrowo – tak.

Produkcja masowa

Dysponując odpowiednią tokarką CNC, produkcję masową można prowadzić bardzo szybko. Jeśli przygotowanie produktu wymaga przeprowadzenia kilku różnych etapów prac, to można mieć pewność, że toczenie nie będzie wąskim gardłem. Znając długość serii i dokładny projekt, wykonawca może od razu przygotować odpowiednie narzędzia i zoptymalizować pracę linii w taki sposób, aby postępy były szybkie. Powtarzalność nadal jest ważna, cena jeszcze bardziej spada, a przygotowanie projektu lub różnicowanie go na kilka wersji produktu nie przedstawia najmniejszego problemu.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO