Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

BIZNES

Konto oszczędnościowe – trzy zasady wyboru ARTYKUŁ SPONSOROWANY

środa, 21 marca 2018 12:16 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć oszczędzać i w bezpieczny sposób na tym zarabiać. Oprocentowanie konta jest bardzo atrakcyjne – w porównaniu ze zwykłym rachunkiem osobistym – ale bank narzuca na nas pewne ograniczenia w swobodnym dysponowaniu środkami.

Konto oszczędnościowe to zwykły rachunek posiadający pewne cechy lokaty – z tym, że co miesiąc mogą wpływać na niego zbierane przez nas oszczędności. Skoro więc konto oszczędnościowe jest lepiej oprocentowane od zwykłego ROR-u – dlaczego nie korzystać z niego zamiast z rachunku osobistego? Banki skutecznie chronią się przed takim działaniem poprzez stosowanie opłat i prowizji. Należą do nich płatne przelewy (nawet 10 złotych za jeden) lub opłaty za prowadzenie konta dla tych, którzy zbyt często ruszają zgromadzone na nim środkami. Dlatego konto oszczędnościowe opłaca się stosować tylko w jednym celu – dla oszczędzania poprzez systematyczne wpłaty.

Zwróćmy uwagę na oprocentowanie – w promocji i w standardzie

Banki często zachęcają klientów do otworzenia rachunku oszczędnościowego przez różne formy promocji – na przykład wysokie oprocentowanie, które obowiązuje przez czas trwania akcji. Zanim jednak skusimy się na promocję, sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z atrakcyjnej oferty. Czasami oprocentowaniu poddawane są jedynie nowe środki, które pojawią się na koncie w trakcie trwania promocji. Upewnijmy się, że bank chce zaoferować nam atrakcyjne warunki przez długi czas i koniecznie sprawdźmy oprocentowanie obowiązujące w standardzie. Oczywiście, im jest ono wyższe, tym lepiej dla nas i dla naszego portfela.

Przyjrzyjmy się opłatom

Opłaty i prowizje decydują o tym, ile faktycznie zarabiamy na koncie oszczędnościowym. Nie chcemy przecież oddawać bankowi wypracowanych odsetek. Każde konto oszczędnościowe posiada pewne ograniczenia. Dlatego wybierzmy to, w którym są one dla nas najmniej uciążliwe. Bank może wymagać od nas posiadania ROR-u, który będzie płatny lub umieścić inne warunki, co do bezpłatności prowadzonego konta oszczędnościowego (np. przy wpływie określonej kwoty co miesiąc). Czasami z danego konta oszczędnościowego będziemy mogli wykonać darmowy przelew – ale tylko jeden w miesiącu.

Sprawdźmy kapitalizację odsetek oraz limity kwot

Odsetki, jakie zarobimy, powinny być jak najczęściej dodawane do kwoty na koncie. W ten sposób kapitał będzie stale rósł, a wraz z nim – nasze zarobki. W bankach standardowo przeprowadza się kapitalizację odsetek co miesiąc. Wybierając konto oszczędnościowe zwróćmy uwagę na to, czy istnieją pewne limity dotyczące oprocentowania. Bywa, że wysokie oprocentowanie obejmuje jedynie określoną, niewielką kwotę, zaś pozostałe środki są objęte niższym procentem. Najlepiej wybierać takie oferty, w których cała suma na koncie posiada jedno atrakcyjne oprocentowanie.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO