Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

BIZNES

Jaki druk PIT mam wybrać i do kiedy złożyć? (rodzaje druków PIT) - artykuł sponsorowany

czwartek, 15 lutego 2018 10:30 / Autor: Radio eM
Radio eM

Luty za pasem, nic więc dziwnego, że większość podatników już zastanawia się nad swoimi zeznaniami rocznymi za poprzedni rok. Pracownicy otrzymują PIT-11, a właścicielom wynajmowanych mieszkań kończy się czas na złożenie deklaracji PIT-28. W jaki sposób nie pominąć terminu i uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia deklaracji w terminie? I jakie druki należy wybrać i złożyć?

Terminarz i podstawowe deklaracje

31 stycznia PIT-28 - deklaracja przydatna dla osób rozliczających PIT za 2017 w formie zryczałtowanego podatku dla najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych form prawnych o podobnym charakterze.

30 kwietnia 2018 - termin na złożenie najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT za 2017 w tym: PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT 38 oraz PIT-39.

PIT-36 wykorzystywany będzie przede wszystkim przez osoby osiągające dochody opodatkowane na zasadach skali podatkowej bez pośrednictwa podatnika, czyli np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. PIT-37 natomiast dotyczyć będzie z założenia osób, których przychody uzyskiwane są za pośrednictwem płatników. Jest to typowe dla osób pracujących w ramach umowy o pracę czy emerytów, ale dotyczy to również zleceniobiorców i osób pracujących w ramach umowy dzieło.

Należy pamiętać, że powyższe terminy są określone jako terminy maksymalne. W praktyce oznacza to, że mając wszelkie informacje i dane finansowe na temat poprzedniego roku podatkowego można odpowiednią deklarację złożyć wcześniej. Tego typu praca „z wyprzedzeniem” może pozwolić uniknąć niepotrzebnego pośpiechu, który może skutkować np. wprowadzeniem do deklaracji błędów i pomyłek.

PIT tradycyjny czy przez internet?

Bez względu na wybieraną formę PIT roku warto zastanowić się nad możliwością rozliczenia PIT przez internet. Organy Administracji Podatkowej zachęcają wszystkich do korzystania z e-deklaracji, które pozwalają na pracę na własnym sprzęcie, w dowolnym miejscu. Co więcej, bramki Ministerstwa Finansów działają 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, umożliwiając bezpłatne przesłanie dokumentów za pomocą sieci internet. Dodatkową gratką dla osób, które nie znają się na zagadnieniach finansowych czy księgowych będą wstępnie wypełniona deklaracja oraz możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia w postaci specjalnych programów do księgowości. Są one skierowane zarówno do profesjonalistów, ale również do użytkowników początkujących, nieposiadających większej wiedzy w tym zakresie. Jednym z najczęściej rekomendowanych programów przez użytkowników jest aplikacja e-pity, dostępna za darmo na stronie producenta.

Nadal jednak pojawiają się obawy o bezpieczeństwo tego typu formy przekazu. Fiskus zapewnia, że wdraża i udoskonala cały czas nowe formy zabezpieczeń i postępowania z dokumentami elektronicznymi. Przede wszystkim są to specjalnie szyfrowane połączenia. Poza tym jako uwiarygodnienie danej osoby system żąda podania informacji znanej tylko podatnikowi.

Natomiast otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) jest dowodem na wypełnienie zobowiązania wobec fiskusa. Przy wypełnianiu PIT 2018 można więc rekomendować to rozwiązanie.

Tag:
PIT
Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO