Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

BIZNES

Nowa atrakcja w Energylandii

czwartek, 11 stycznia 2018 10:01 / Autor: Radio eM
fot. Energylandia
Radio eM

W ostatnich miesiącach w konkursach Radia eM dziesiątki słuchaczy wygrało zaproszenia do Energylandii w Zatorze, największego parku rozrywki w tej części Europy. Tym bardziej miło nam jest poinformować, że nasz partner i fundator nagród wzbogacił się o kolejną niesamowitą atrakcję dla wszystkich kochających dobrą i bezpieczną zabawę.  

 

Hyperion to nazwa powstającego najwyższego i najszybszego RollerCoastera w Europie w kategorii Mega Coasterów, który zlokalizowany będzie w Rodzinnym Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Kategoria Mega Coaster lub inaczej hypercoaster zawiera konstrukcje mieszczące się w wysokości pomiędzy 61 a 91 m. Budowa Mega CoasteraHyperion rozpoczęła się w październiku 2017 roku, a  jego premiera planowana jest już w sezonie 2018.

Obecnie zakończono  pierwszy etap budowy. W 80 % zostały już wylane fundamenty oraz wykonano wykop pod tunel, w który z impetem i ogromną prędkością  ponad 140 km/h, wjadą wagonikirollercoastera, podczas pierwszego spadku. Wykop pod ten ogromny  tunel ma aż 8 metrów głębokości  i 20 m szerokości. Do tej pory udało się także wykonać stopy fundamentowe pod dwa najwyższe punkty w konstrukcji Mega Coastera .

W budowę zaangażowanych jest 100 osób które pracują 6 dni w tygodniu na dwie zmiany poranną oraz popołudniową. Są to wyspecjalizowani budowlańcy, inżynierowie, a także konstruktorzy ze szwajcarskiej firmy Intamin, budującej najwyższe konstrukcje rollercoasterów na świecie. 

hyperion 4 2018

Na obecnym etapie budowy ekipa posługuje się  dużą ilością ciężkiego sprzęt do tej pory użyto m.in. dwóch potężnych dźwigów o wysokości 30 metrów i  kilkunastu koparek.  W skali dziennej do budowy Mega Coastera wykorzystuje się nawet kilkadziesiąt ton różnych materiałów.  Beton do budowy fundamentów dostarczany jest  na bieżąco każdego dnia przez 50 betoniarek  z pobliskiej firmy zajmującej się jego produkcją  zlokalizowanej  niespełna 10 kilometrów od Zatora.

Przyjrzyjmy się także samej konstrukcji, której elementy powstają w kilku europejskich fabrykach m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Chorwacji i Słowacji.  Pierwsze części zostały dostarczone i zamontowane już w grudniu.

To ogromne przedsięwzięcie będzie miało z pewnością spektakularny finał.  Doznania z jazdy Mega CoasteremHyperion będą równie imponujące co jego parametry.

Spadek przy pierwszym zjedzie będzie miał 80 metrów i 84 stopniowe nachylenia, a zakończy go wjazd do ogromnego tunelu. Sama wysokość konstrukcji wyniesie 77 metrów, a rollercoaster rozpędzał się będzie do 142 km/h po torze o długości 1450 metrów. Dodatkowo na amatorów mocnych wrażeń czekają efekty wodne, liczne zwroty oraz maksymalna szybkość przy zakrętach i pikowaniu w dół. Nie zabraknie także fascynujących dodatnich i ujemnych przeciążeń oraz gigantycznej prędkość przy wyjazdach na wzniesienia. Dla lubiących szybować w chmurach producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne, obrotowe nachylenie toru i podwójne zakręty.

Już dziś wiemy również nieco o przepustowości mega coastera, otóż planowana jest instalacja dwóch wagonów po 28 miejsc. W każdym rzędzie dostępne będą 4 fotele.

By skosztować z tej przygody konieczne będzie poznanie pewnej tajemnicy...

„Ekipa kosmonautów wyrusza w misję badawczą do odległego księżyca Saturna- Hyperion. Gdzieś w odległym kosmosie statek „Hyperion_1" napotyka na czarną dziurę i nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w tunel czasoprzestrzenny. Załoga po przebyciu podróży w czasie odkrywa zupełnie inny wszechświat i nową, bliźniaczą do Ziemi planetę o nazwie HyperNovi...” Ciekawi co będzie dalej?

OBEJRZYJ TRAILER HYPERIONA: https://youtu.be/qieeWi_xnx0

 hyperion 3 2018

Po wejściu w strefę Hyperiona, goście Energylandii będą mogli zobaczyć rozbudowaną tematyzację stacji, poprzez wnętrza naszpikowane nowatorskimi rozwiązaniami, materią, animacjami, ekranami multimedialnymi, na kilku poziomach i przestrzeniach...

A o kolejnych postępach w budowie dowiecie się obserwując  kanały social media Energylandii:

www.facebook.com/EnergyLandia

www.instagram.com/energylandia

https://www.youtube.com/channel/UCPj-Bs4Pfub_Bm04BOfyDoA

Tekst za: Energylandia

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO