Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

BIZNES

Usługi budowlane. Będzie jeszcze drożej

wtorek, 09 stycznia 2018 12:29 / Autor: Radio eM
Radio eM

Usługi budowlane cieszą się coraz większym zainteresowaniem za strony klientów. Jak zauważa Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny firmy Touax, świadczy o tym fakt, że liczba zamówień znacznie przekracza możliwości przedsiębiorstw budowlanych. Jednak za te usługi klienci niebawem będą musieli zapłacić więcej niż dotychczas. Ma to związek m.in. z coraz mocniej widocznym wzrostem kosztów wykonawstwa co bezpośrednio wiąże się z podniesieniem wynagrodzeń, cen materiałów budowlanych, paliwa czy usług telekomunikacyjnych. W najbliższym czasie zyska na znaczeniu również eko trend w budownictwie.

 

— Dobrą kondycję branży budowlanej, potwierdza bardzo duże wykorzystanie naszych kontenerów w różnych sektorach, a przede wszystkim we wspomnianej już branży budowlanej— mówi Dyrektor Generalny firmy Touax, będącej ekspertem w dziedzinie kontenerowego budownictwa modułowego dla biznesu, która ma znaczący udział w rynku.

Ceny pójdą w górę

Jak wynika z raportu PMR „Sektor budowlany w Polsce II połowa 2017 - Prognozy rozwoju na lata 2017-2022”, ponad 60 proc. polskich firm budowlanych ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych zamierza podnieść swoje ceny ofertowe. Na podniesienie kosztów wykonawstwa ma także wpływ podwyższenie płacy minimalnej od 2017 r. aż o 8 proc. W związku z podjętą decyzją Rządu, i w 2018 r. należy się spodziewać wzrostu poziomu wynagrodzeń, co oznacza, że płaca minimalna wyniesie 2100 zł (13,70 zł za godzinę pracy). To 5-procentowy wzrost w stosunku do 2017 r., kiedy to według danych Głównego Urzędu Statystycznego minimalne wynagrodzenie wynosiło 2000 zł i 13 zł brutto za godzinę.

Popyt na usługi budowlane rośnie, a liczba chętnych do pracy spada. Sytuacja winduje oczekiwania płacowe dostępnych na rynku wykwalifikowanych robotników budowlanych. Rynek ratują jednak imigranci, ale ich także już zaczyna brakować. Ustabilizowanie sytuacji będzie możliwe tylko, jeżeli zmienią się warunki wizowe dla pracowników z innych krajów. Wyższe ceny usług budowlanych są również spowodowane zwyżką cen paliw – o 4,7 proc. oraz usług telekomunikacyjnych – o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Takie wnioski płyną z danych GUS.

Rozwiązania przyjazne środowisku staną się standardem.

Kolejną tendencją zauważalną na rynku budowlanym jest wprowadzanie ekorozwiązań, co w Polsce dopiero debiutuje. Zdaniem Jacka Staniszewskiego tego typu rozwiązania będą wprowadzane do naszego kraju sukcesywnie i niebawem staną się coraz bardziej popularne.– Rozwiązania ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Mamy już nie tylko zapytania, ale również zamówienia. Pierwszymi klientami eko rozwiązań są większe przedsiębiorstwa z branży budowlanej, które zapoznały się już z naszymi materiałami, wykonawstwem oraz gotowymi projektami– podkreśla Dyrektor Generalny firmy Touax.

I dodaje: –Aspekt ekonomiczny, pozycjonowania swojego przedsiębiorstwa na rynku jako firmy budującej ekologicznie, kwestie przepisów budowlanych oraz możliwość sprostania wymogom inwestycji wysokiego standardu to powody, które skłaniają naszych Klientów do zastosowania rozwiązań przyjaznych środowisku.Jak zauważa Jacek Staniszewski, trend oszczędności energii to nie tylko moda w budownictwie, ale także tendencja zauważalna w całej gospodarce. Dlatego można przypuszczać, że ekoinnowacje pozwalające za oszczędności energii m.in. na zapleczach budowlanych będą kontynuowane. Tym bardziej, że ceny energii czy wody stale rosną. Na dodatek, coraz większa jest również świadomość firm oraz osób ich zarządzających.

– Te wszystkie czynniki wpłyną na to, że wspomniane ekorozwiązania niebawem staną już standardem. A to przełoży się na ograniczenie zanieczyszczeń oraz oszczędzanie nieodnawialnych źródeł energii, a tym samym korzystanie tylko z tych odnawialnych –podsumowuje ekspert.

Tekst: LB Relations Sp. z o.o

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO