Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski: Kraje zachodnie kopiują polskie rozwiązania walki z koronawirusem

wtorek, 13 października 2020 10:14 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

- Do jesiennego szczytu epidemii szykowaliśmy się od dłuższego czasu. Nasze rozwiązania na szczęście sprawdzają się w praktyce, staramy się każdego tygodnia zwiększać liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Już od jutra ruszy w naszym województwie szpital trzeciego poziomu – szpital koordynacyjny w Starachowicach. To ponad  330 łóżek dla pacjentów z koronawirusem – mówił Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

W szpitalu w Starachowicach zostanie powołany także zespół koordynujący, który będzie kierował pacjentów z COVID-19 do konkretnych placówek.

- Chcemy przeciwdziałać takim sytuacjom, gdzie szpital deklaruje wolne miejsca dla chorych, a później okazuje się, że w praktyce ich nie ma. Zespół będzie składał się z przedstawicieli szpitala, sanepidu, służb wojewody i  Narodowego Funduszu Zdrowia. Na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego jest ponadto specjalna zakładka, w której sprawdzimy liczbę zajętych łóżek – zaznaczał wicewojewoda.

Rafał Nowak uspokajał także, że na pewno nie zabraknie respiratorów dla chorych.

- Na szczęście jest ich zajętych bardzo niewiele, mamy rezerwy, z których możemy w razie potrzeby korzystać. Dzięki zmianom w rozporządzeniu nie zabraknie także personelu. Zmodyfikowaliśmy nasze przepisy i w tym momencie nie jest już tak, że jeden lekarz dedykowany jest do jednego pacjenta. Jednocześnie dbamy o to, by personel nie zarażał się koronawirusem – zapewniał.

Posłuchaj całej audycji:

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO