Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Jolanta Białek: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej czci bohaterów wojennych

piątek, 11 września 2020 12:48 / Autor: Aleksandra Rękas

- Podchody leśne „Pamiętamy o bohaterach”, są sposobem na uczczenie bohaterów drugiej wojny światowej. To nie pierwsza tego typu inicjatywa – hasło „Pamiętajmy o bohaterach” przyświeca nam od początku działalności. Kierujemy je zwłaszcza do młodych, od których w dużym stopniu zależy pamięć o przodkach - mówiła Jolanta Białek z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Wrzesień jest miesiącem, w którym organizowanych jest wiele wydarzeń ku czci bohaterów wojennych.

- Chcemy zachęcić młodzież do kultywowania ich pamięci w nieco inny sposób. To między innymi gry i rajdy po miejscach ważnych historycznie. W tym roku, wraz z Urzędem gminy Sitkówka – Nowiny upamiętnimy bohaterów bitwy pod Szewcami, z września 1944 roku. Niestety wielu z nas zapomina, że bitwa miała miejsce pod Kielcami i było to starcie polskich żołnierzy AK z oddziałami niemieckimi. Zapraszamy o 13.30 do punktu startowego w Zgórsku – zachęcała Jolanta Białek.

Dzięki działalności fundacji „Niezłomni” udało się odnaleźć miejsca pochówku wielu bohaterów wojennych.

- Odnaleziono miejsca spoczynku ośmiu osób, między innymi Karola Łoniewskiego – „Lwa”, Józefa Figarskiego – „Śmiałego”, Czesława Spadły – „Małego”. Teraz możemy zapalić tam znicze – dodała Jolanta Białek.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO