Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

dr Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik IPN Kielce: Pamiętajmy o ofiarach obozów koncentracyjnych

piątek, 12 czerwca 2020 08:47 / Autor: Radio eM
Radio eM

W najbliższą niedzielę, 14 czerwca, będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Z tej okazji na Cmentarzu Starym w Kielcach odbędą się uroczystości poświęcone pamięci tych, którzy w nich zginęli.

Za datę uruchomienia obozu uważany jest 14 czerwca 1940 roku. Tego dnia do KL Auschwitz, największej na świecie fabryki śmierci dotarł z więzienia w Tarnowie pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych.

– Auschwitz jest obozem, który pochłonął ogromne rzesze istnień żydowskich i oczywiście musimy pamiętać o tej strasznej i niespotykanej zagładzie. Niemniej jednak przy okazji 80. rocznicy pierwszego transportu do Auschwitz musimy pamiętać, że ten obóz był zbudowany dla Polaków. Patrząc na biogramy pierwszych więźniów można powiedzieć, że to byli młodzi ludzie, pełni sił, zaangażowani w sprawy kraju, w wielu wypadkach należący do konspiracji – mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

– Ofiary obozów są godne upamiętnienia w szczególny sposób. Musimy pamiętać, że to byli ludzie, którzy poprzez swój kręgosłup moralny mogą być dla nas do dzisiaj wzorem – podkreśla naczelnik Koczwańska-Kalita w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat

Posłuchaj całej rozmowy:

Nowy numer!
31/2020 31/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO